Vuoden harmain päivä maalla. Lähimetsästä löytyi vielä parikourallista kohmeisia suppilovahveroita ja kukkapenkistä sinne salaa kasvaneita maa-artisokkia. Joku ruoka oli keksittävä niistä, syksyn viimeisistä tuoreista aineksista.

Maa-artisokkapyree

    • maa-artisokkia
    • perunoita
    • suolaa
    • kasvismargariinia (esim. sininen Keiju)

Pese maa-artisokat huolella ja rapsuttele kuoria pois. Sama juttu perunoille. Keitä paloitellut ainekset mahdollisimman pienessä suolalla maustetussa vesimäärässä pehmeiksi. Valuta keitinvesi talteen, survo perunat ja artisokat tasaiseksi massaksi, ohenna tarvittaessa keitinvedellä. Sekoita lopuksi reipas määrä margariinia pyreeseen.

Stroganov-sattumat 

    • Oumph -soijasuikaleita
    • suppilovahveroita
    • sipulia
    • valkosipulia
    • suolakurkkuja
    • auringonkukkaöljyä

Kastike

    • kaura- cream fraiche
    • Dijon-sinappia
    • suolakurkkuja
    • omenaviinietikkaa
    • suolaa
    • mustapippuria 

Perkaa sienet ja haihduta niistä neste pois paistinpannulla. Nosta sienet sivuun odottamaan. Silppua toinen sipuli isoiksi lohkoiksi sattumia varten ja toinen aivan pieneksi silpuksi kastikkeeseen. Pilko toinen suolakurkku pieniksi paloiksi kastiketta varten. Leikkaa kuorittu valkosipuli ohuiksi siivuiksi.

Ruskista auringonkukkaoljyssä paistinpannulla jäsiä Oump- suikaleita hetki. Lisää joukkoon isot sipulilohkot, valkosipulit ja suppilovahverot. Paista kypsäksi ja mausta suolalla ja mustapippurilla. Siirrä tarjoiluastiaan.

Lisää samaan paistinpannuun vähän öljyä ja kuullota sipulisilppu. Lisää suolakurkunpalat, cream fraiche, ruokalusikallinen Dijonclassic-sinappia ja tilkkanen omenaviinietikka. Hauduta hetki pehmeäksi. Jos haluat voi kastikkeen surauttaa tasaiseksi sauvasekottimella. Tarkista suola. 

Lohko toinen suolakurkku siivuiksi ja tarjoile samasta astiasta sattumien kanssa. Laita kastike omaan tarjoiluastiaansa.

Maa-artisokkapyreetä, Stroganovia sattumilla ja puolukkahilloa. Juomaksi vaikka alkoholitonta olutta. Ja harmautta vastaan yksi kynttilä pöytään!

 

kati

Share This